Acordarea Insignei de Onoare de Aur a Forumului Democrat al Germanilor din Banat domnului Dr. Peer Gebauer.

Acordarea Insignei de Onoare de Aur a FDGR Banat fostului ambasador al Republicii Federale Germania la București, Dr. Peer Gebauer. Laudatio a fost susținută de deputatul FDGR, Ovidiu Victor Ganț.
75 de ani de la începutul deportării în Bărăgan

11 iunie 2026, Monumentul Deportaților în Bărăgan, Fundata / jud. Ialomița: 75 de ani de la începutul deportării în Bărăgan. Moment de reculegere și depunere de coroană de flori din partea Forumului Democratic al Germanilor din jud. Caraș-Severin, monumentul ridicat într-una dintre cele 18 așezări înființate forțat în Câmpia Bărăganului de regimul comunist începând din […]
Ovidiu Ganț: 25 de ani de reprezentare a germanilor din România la București

La 1 iunie s-au împlinit 25 de ani de când reprezint politic minoritatea germană la nivel central. Am participat la momente istorice pentru România, precum aderarea la NATO și la Uniunea Europeană, dar și la numeroase momente importante pentru minoritatea germană din România. Doresc să le mulțumesc tuturor celor cu care am colaborat în toți […]